Montaż płyt OSB na dachu
Zastanawiasz się, jak powinien przebiegać prawidłowy montaż płyt OSB na dachu? Takie rozwiązanie jest coraz częściej stosowane nie tylko przez firmy budowlane, ale również osoby prywatne – wszystko dzięki temu, że drewnopochodne płyty OSB są wytrzymałe i łatwe w obróbce, a jednocześnie tańsze niż drewno. Podpowiadamy więc, jakie czynności należy wykonać przed montażem płyt OSB na dachu oraz jak powinna wyglądać ich instalacja.
Co należy zrobić przed montażem płyt OSB?
Sztywne poszycie dachu z drewnianych desek to standardowe rozwiązanie, ale wykonuje się również montaż płyt OSB na dachu – wyłącznie przy użyciu płyt OSB-3 lub 4, ponieważ cechuje je wysoka odporność, która jest niezbędna przy dużym obciążeniu mechanicznym i podwyższonej wilgotności. Jednocześnie materiał charakteryzuje dobra izolacja akustyczna i termiczna, co w przypadku dachu ma istotne znaczenie. Grubość płyt przeznaczonych do wykonania poszycia zależy od rozstawu krokwi, ale zaleca się te o grubości 22 mm. Zanim jednak zabierzesz się za montaż płyt OSB, konieczne jest zabezpieczenie płyt przed wilgocią.
Zabezpieczenie przed wilgocią
Płyty OSB należy zabezpieczyć przed szkodliwym wpływem wody na czas magazynowania oraz prac budowlanych – jeżeli nie dysponujesz zadaszonym miejscem do przechowywania, potrzebna będzie plandeka, folia lub inny wodoodporny materiał, którym przykryjesz płyty. Zanim rozpoczniesz budowę, warto je poddać 24-godzinnej aklimatyzacji w nowych warunkach, dzięki czemu będziesz w stanie zauważyć ewentualne nieprawidłowości.
Pamiętaj również, że płyty OSB nie są całkowicie odporne na działanie wody, dlatego niezbędna jest impregnacja – świetnie sprawdzają się impregnaty na bazie oleju mineralnego, które zabezpieczają nie tylko przed wilgocią, ale również korozją biologiczną.
Montaż płyt OSB na dachu
Przed montażem płyt OSB na dachu, sprawdź, czy krokwie lub kratownice są proste i równe oraz znajdują się w jednej osi – będzie miało to wpływ na ostateczny efekt wizualny. Płyty na dachu należy montować dłuższym bokiem prostopadle do krokwi lub kratownic. Łączenie krótszych krawędzi wykonuje się na podporach dachowych, natomiast dłuższe brzegi podpiera się lub łączy profilem H. Płytom OSB należy zapewnić szczelinę dylatacyjną o szerokości minimum 3 mm, dzięki czemu będą mogły swobodnie pracować. Konieczne jest również stworzenie szczeliny wentylacyjnej między płytami a warstwą ociepleniową. W przypadku otworów kominowych w konstrukcji dachu, poszycie powinno znaleźć się w odległości od komina zgodnej z prawem budowlanym.
Do montażu płyt OSB na dachu stosuje się wkręty do drewna, a także gwoździe spiralne lub pierścieniowe, będące przynajmniej 2,5 razy dłuższe niż wynosi grubość mocowanych płyt. Gwoździe należy wbijać co 30 cm na krokwiach lub kratownicach oraz co 15 cm na łączeniach, zachowując odległość od brzegu płyty nie mniejszą niż 1 cm. Należy pamiętać o tym, by montować płyty OSB zgodnie z projektem budowlanym, który uwzględnia obowiązujące norm i przepisów.